אל"מ במיל' מרדכי (מקסי) אביגד היה מג"ד גדוד 9 בשיריון כשפרצה מלחמת ששת הימים. הוא פיקד על לוחמיו בקרבות קשים מול המצרים. בשיאו של אחד מהם נהרג בטנק שלו קצין בכיר. את המפה שנספגה בדמו הוא שומר עד היום. "זו הפעם הראשונה שראיתי הרוגים", הוא משחזר

מרדכי מקסי אביגד והמפה המוכתמת

חדשות 2פורסם 11/10/17

50 שנה שומר אל"מ (במיל') מרדכי (מקסי) אביגד, לשעבר מפקד גדוד 9 של השריון וחבר עמותת יד לשריון וממקימיה, את המפה המגואלת בדם חברו. טיל נ"ט מצרי פגע בצריח הטנק שבו נסע ביוני 1967 במהלך קרבות מלחמת ששת הימים בסיני. קצין הקישור של האוגדה נפגע בראשו ונהרג במקום. הרגע העצוב הזה נספג במפת הקרבות הישנה.

"זה היה אירוע בין הקשים במלחמה", משחזר אביגד. "זו הייתה המלחמה הראשונה שלי והפעם הראשונה שבה ראיתי הרוגים וטנקים נשרפים".

אביגד היה בצמרת הפיקוד של הקרבות הקשים ביותר במלחמה: ההפקעה של צומת רפיח, כיבוש הג'יראדי, כיבוש העיר אל עריש, ההשתלטות על בסיס החימוש והאספקה של הצבא המצרי בסיני – קרבות שנחקקו בהיסטוריה.

על המפה שנשתמרה עד היום מסומנות מטרות נגד הצבא המצרי. "השתמשתי במפה לניהול המלחמה – מכיבוש צומת רפיח עד ג'יראדי ואל עריש", מספר אביגד. "לחמנו במשך ימים רצופים, ללא שינה ובלי זמן למנוחה. מערכות המודיעין לא היו מדויקות כמו היום. נאלצנו להבין לבד היכן ממוקמות מטרות האויב על סמך תיאורים כלליים".

 

מרדכי 'מקסי' אביגד – צילום מאלבומו

 

 

מרדכי 'מקסי' אביגד - צילום מאלבומו
המפה המוכתמת בדם – צילום מאלבומו

ההכנה וההכרעה

למרות הקשיים והאמצעים הדלים, אביגד ולוחמיו הרגישו שהגיעו מוכנים למערכה הזו. "יצאנו אחרי הרבה אימונים ואני חושב שהגענו להישגים מרשימים", הוא אומר. "הכרענו את הצבא המצרי".

אל"מ במיל' אביגד התגייס לצה"ל בשנת 1951. הוא שירת כלוחם, כמפקד מחלקה וכקצין מבצעים בגדוד 79, גדוד חי"ר משוריין. בהמשך היה לסגן מפקד פלוגה ומפקד פלוגה בגדוד השריון 52. אחרי הלימודים מונה למפקד גדוד 9 של חטיבה 7, במסגרתה נלחם במלחמת ששת הימים. לימים עבר הגדוד לחטיבה 401 שמציינת השנה יובל להקמתה.

"לוחמי חטיבה 401 בעוז רוחם קבעו בדם את מורשת החטיבה", אומר מפקד החטיבה כיום, אל"מ אוהד נג'מה. "בהצנע לכת, רחוקים מאור הזרקורים, בנחישות וברעות שריונאים שזר לא יבין. החטיבה מחזיקה בקדמת הטכנולוגיה העולמית בכל הנוגע ללחימה בחיל השריון וההנדסה, אך לא בזאת עוצמתה. אנשים חדורי שליחות הם כוחה ועוצם ידה של החטיבה".

אביגד משמאל והמג"ד הנוכחי אלעד אפרתי | צילום: דובר צהל
אביגד משמאל והמג"ד הנוכחי אלעד אפרתי | צילום: דובר צהל

לכתבה המליאה, ראה כאן:

http://www.mako.co.il/news-military/security-q4_2017/Article-54d3e73df2c0f51004.htm?sCh=31750a2610f26110&pId=2100566639