הצהרת נגישות – יד לשריון

יד לשריון הוא אתר הנצחה לחללי חיל השריון לדורותיהם. האתר מורכב משטחים פתוחים שמיועדים להקמת אנדרטאות של עוצבות השריון השונות, שטחים פתוחים ובהם תצוגה של טנקים ורכב קרבי משוריין, אמפיתאטרון פתוח שמכיל כ 5000 מקומות ישיבה, וכותל שמות עם רחבת התכנסות לפניו שמכילה כ 2000 איש. בלב אתר ההנצחה נמצא בניין המשטרה הבריטי ובו מכלול זיכרון שהקים הפסל דני קרוון, תצוגה של מוצגים מוזיאליים, כיתות לימוד, אודיטוריום סגור עם 300 מקומות ישיבה ומשרדים. בחצר קיימים מבנים נוספים שלא מיועדים לציבור.

מעבר לגדר של אתר ההנצחה פועלים מתחם של"ח (שדה לאום וחברה) וקריית חינוך צבאית, יד לשריון שותפה יחד עם משרד החינוך ומשרד הביטחון לאחזקתם.

להלן תמצית התאמות הנגישות שבוצעו באתר ההנצחה יד לשריון:

 1. דרכי גישה- בהתחשב בטופוגרפיה, במבנים היסטוריים, ובאנדרטאות ובמתחמי זיכרון שהקימו העוצבות השונות במהלך השנים, בוצעו בשטחים הפתוחים שבילי בטון בשיפוע מתון שמאפשרים תנועה חלקה לאנשים עם מוגבלות בניידות.
 2. בתוך בניין המשטרה נבנה מעלון אנכי סגור שמגשר על כל הפרשי המפלסים במבנה, לרבות לקומת המשרדים. בנוסף נבנתה מעלית מהחצר ועד לגג בניין המשטרה. הגג משמש כמרפסת תצפית.
 3. באזור האמפיתאטרון ובבניין המשטרה קיימים בתי שימוש מונגשים.
 4. באמפיתאטרון ובאודיטוריום בוצעו התאמות נגישות שמאפשרות לאנשים עם מוגבלות בניידות לצפות ולהשתתף באירועים. במידת הצורך מציבים מעלון אנכי נייד לעליה לבמה.
 5. במגרשי החניה המיועדים לקהל, סמוך למבנה הכניסה למתחם, קיימים מקומות חניה מונגשים. אנשים עם מוגבלות, בתאום מראש, רשאים להיכנס עם רכב למגרשי החניה שמיועדים לעובדים. האתר מפעיל שני רכבי גולף מונגשים שמיועדים להסעת אנשים משער הכניסה הראשי ועד לכל יעד שיחפצו בו ברחבי אתר ההנצחה.
 6. התמצאות באתר- ברחבי האתר הותקנו שלטים להכוונה וזיהוי. גובה האותיות, החיצים, הגופנים, והניגוד החזותי בוצעו בהלימה עם ת"י 1918 חלק 4.
 7. אנשים עם לקויות ראיה יכולים לקבל בתאום מראש מלווה צמוד לצורך התמצאות והקראת תוכן השלטים, וכן אישור לגעת בכל המוצגים למעט אלה שבוויטרינות. ב 16 מהטנקים הותקנה מערכת הסבר קולית שמתארת את  סיפורם המיוחד. ציון השמות בכותל הזיכרון נעשה באותיות מובלטות.
 8. אנשים עם לקויות שמיעה יכולים לקבל בתאום מראש סיור מודרך שנעזר במערכת הנגשת שמע או בתרגום לשפת סימנים. באירועים מפעילים מערכות הנגשת שמע בהתאם לסוג האירוע ומספר  המשתתפים. . לטובת  אנשים עם לקויות שמיעה התקינו על 16 מהטנקים QR קוד שמעביר את המידע הקולי שהם מספרים לטלפון הסלולרי, בהנחה שאנשים עם מוגבלות בשמיעה מחזיקים    באפליקציות מסוג  sign language  speech to text or speech to
 9. באנדרטאות שבפארק העוצבות קיימים מסבירנים קוליים בשתי שפות.
 10. הנגשת נהלים- בהתאם לנדרש בתקנות אנשים עם מוגבלות שמחזיקים בתעודה מטעם משרד הביטחון או ביטוח לאומי רשאים לקבל שירות בלא המתנה בתור ולהיכנס עם מלווה ללא תשלום. למרות שמדובר באתר הנצחה אין מניעה להיכנס עם חיות שרות, כל אדם רשאי להיעזר במלווה מטעמו, נהלי החירום הותאמו לאנשים עם מוגבלות בהתחשב בהנחיות שקיבלנו מרשויות החילוץ וההצלה.
 11. הנגשת מידע- על פי בקשה ניתן לקבל כל מידע שמופק על ידי אגודת יד לשריון בצורה מונגשת בהתאם לסוג המידע וסוג המסמך. יודגש כי יד לשריון מחזיקה במרכז מידע שמאגד חומר ארכיוני רב ויקר ערך, חלק ניכר ממנו לא ניתן להעברה לקבצים דיגיטליים מונגשים.
 12.  אתר האינטרנט של העמותה נבנה מחדש בהתאם לתקן הנגישות המחייב. המסמכים שעולים לאתר מונגשים ככל הניתן. מסמכים סרוקים לא ניתן להנגיש. ייעוץ הנגשת אתר האינטרנט בוצע על ידי חברת A-2-Z שיווק ונגישות באינטרנט.
 13. אתר ההנצחה יד לשריון מונה רכז נגישות. אפשר לפנות בכל שאלה ובקשה. העמותה, שכל תכליתה היא מתן שרות ליוצאי חיל השריון והנצחת פעילותו, מורשתו וחלליו, רואה שליחות בשילוב אנשים עם מוגבלות בכל אשר היא עושה.

דרכי פנייה לבקשות והצעות שיפור בנושא נגישות:

אם במהלך הגלישה באתר נתקלת בבעיה בנושא נגישות נשמח לקבל ממך הערות בפניה אלינו:

רכז הנגישות : אליעזר אבני – מנהל מרכז המידע
טלפון –  08-6307406

דוא"ל: info@yadlashiryon.com