כבר חלפו 45 שנה ממלחמת יום הכיפורים. הלוחמים והמפקדים של גדוד 184 מחטיבה 14 באותה מלחמה התכנסו שוב לטקס זיכרון לחללי היחידה, בטקס שהתקיים ליד האנדרטה שביער תרום על כביש הגבורה (הוא דרך בורמה), ביום 19 באוקטובר 2018

מראה כללי של האנדרטה של גדוד 184 בעת הטקס

כתב :עפר דרורי
offerd@gmail.com

תא"ל (במיל') אברהם אלמוג, שפיקד על גדוד 184 במלחמת יום הכיפורים, נושא דבריו בטקס

 

טקס הזיכרון לחללי גדוד 184 מחטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים התקיים גם השנה ליד האנדרטה של הגדוד ביער תרום על כביש הגבורה (לשעבר דרך בורמה). השנה היא שנת ה-45 שנים למלחמת יום הכיפורים וכך גם צוין בטקס.

גדוד 184 שנלחם תחת פיקוד חטיבה 14 במלחמה, החזיק את הגזרה המרכזית של התעלה וספג אבדות כבדות במהלך הימים הראשונים. כמו גדוד 79 גם גדוד זה זכה לתגבור מחטיבה 460 מגדוד הקמ"ט. חיילי גדוד זה הזכירו בטקס כי גם להם יש מורשת וגם להם יש ציפייה שיזכירו אותם.

הטקס נוהל במלואו על ידי מפקדי גדוד 184 במילואים השייך לחטיבת המילואים 14. מפקדי חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים פעלו לשמר את שמה ומורשתה של החטיבה במסגרת חטיבת המילואים 14 כיום. בחטיבת המילואים שלושה גדודים כפי שהיו בעת המלחמה, גדוד 184, גדוד 79 (שצורף לחטיבה לאחר מספר שעות לחימה במלחמת יום הכיפורים) וגדוד 87 שהיה במקור גדוד סיור של האוגדה ולחם בשורות החטיבה בימים האחרונים של המלחמה. גדוד 52 שהיה שייך לחטיבה הסדירה אז, הוא כיום גדוד סדיר בחטיבה 401 וככזה אין הוא זקוק לשימור מורשתו בחטיבת מילואים.

מג"ד 184 במלחמה סא"ל שאול שלו נהרג וסא"ל אברהם אלמוג (לימים תא"ל) שהיה המג"ד לפניו חזר לפקד עליו במהלך הלחימה.

ערן שלו, בנו של סא"ל שאול שלו ז"ל, השתתף בטקס וזכה לברכות מרגשות מחיילי הגדוד, ובהם מי שזכרו את ערן מבקר במחנה הגדוד בסיני בהיותו ילד קטן ובהם שרק נגשו ללחוץ את ידו בחום במחוות כבוד לאביו. אחד מהחיילים שלא הכיר את שאול ניגש לערן ואמר לו כי "לא הכיר את אביו" ותשובתו המרגשת של ערן הייתה "גם אני לא לצערי". ערן היה בן שלוש בעת שנפל אביו שאול ז"ל.

אברהם אלמוג הצליח להקים אנדרטה לגדוד ביער תקום, דבר שכמעט אף גדוד לא הצליח לבצע. האנדרטה משמשת כמקום מפגש לוותיקי הגדוד ויש לה היבט חשוב בשימור מורשת הגדוד. גדוד המילואים לקח על עצמו זו השנה השנייה לנהל את הטקס בצורה מכובדת ובמהלך האירוע גם לחלק תעודות הצטיינות לחייליו. אין ספק שזו השאיפה של גדוד מילואים שרוצה המשכיות במורשתו, במיוחד בגדודים שלחמו במלחמת יום הכיפורים שוותיקיהם מתקרבים לגיל הפרישה.

לצפייה בתמונות מהטקס ראו כאן:

מראה כללי של האנדרטה של גדוד 184 בעת הטקס

מראה כללי של האנדרטה של גדוד 184 בעת הטקס