משוחרר! צה"ל נפרד מהטנק שחצה את התעלה

ארבעה עשורים אחרי שלקחה חלק בהכרעת מלחמת יום כיפור, נסגרה חטיבה 600 בטקס מרגש בלטרון. טנקי המגח (פטון) הוותיקים יימכרו לצבאות זרים או לסוחרי מתכות. המח"ט האחרון מגלה: "המילואימניקים לא רצו להשתחרר"

 יואב זיתון (מאתר ynet 24 באפריל 2014)

 

ארבעה עשורים אחרי שצלחו את התעלה במהלך ההכרעה שהביא לניצחון במלחמת יום הכיפורים, נפרד צה"ל מטנקי המגח (פטון) ומחטיבה 600 (עוצבת נתיבי האש), שהובילה את גשר הגלילים המיתולוגי לגדה המערבית של תעלת סואץ. ראשוני המגחים [מסוג זה] הגיעו לישראל ב-1971, אז הוקמה החטיבה על ידי אלוף-משנה טוביה רביב, שגם השתתף שלשום (ג') בטקס הפרידה שהתקיים באתר יד השריון בלטרון. לטקס הגיעו גם נציגי משפחות 138 חללי החטיבה, רובם נפלו במלחמת יום הכיפורים.

אתמול בטקס הפרידה בלטרון (צילום: גיל יוחנן)

(צילום: דובר צה"ל)

את צליחת התעלה הוביל אז מפקד אוגדה 143 במלחמה, אלוף אריאל שרון. אל"ם רביב היה זה שיצר עם לוחמיו את ראש הגשר שאפשר את הצליחה, באמצעות טנקי המגח שנחשבו באותם ימים למשוכללים ולמתקדמים ביותר.

הפרידה מטנקי המגח בוצעה במסגרת התוכנית הרב-שנתית "תעוזה" שגיבש הרמטכ"ל בני גנץ, וכוללת סגירת טייסות קרב, ספינות טילים, חטיבות שריון ואגדי ארטילריה בפלטפורמות מיושנות. בכך יישארו טנקי המרכבה יחידים בצה"ל.

חטיבות השריון במילואים שנותרו יילחמו מעתה בטנקי מרכבה סימן 2, לאחר שאמש נסגרה חטיבה נוספת, 27, במסגרתה פעלו טנקי מרכבה סימן 1.

עשרות רבות של טנקי המגח נמצאים כעת באחסנה בצבא, ובמשרד הביטחון ינסו למכור אותם לצבאות זרים או לסוחרי ברזל בארץ. יתכן שחלק מהם ישמשו מטרות בשטחי האש של צה"ל.

הפטון בפעולה. יוצא לפנסיה (צילום: דובר צה"ל)

 

ארכיון. חיילי חטיבה 600 ביום הכיפורים (צילום: דובר צה"ל)

 

"המבוגרים דרשו להמשיך לשמש כטנקיסטים". טקס סגירת החטיבה (צילום: גיל יוחנן)

מבחינת הלוחמים, שמאות מהם הגיעו לטקס אמש, 70% צפויים להמשיך לשרת במילואים ביחידות אחרות כלוחמים, והשאר – בני 35 ומעלה – קיבלו אמש בטקס תעודת הוקרה, תשורה צנועה – ופטור מהמשך שירות מילואים.

"חלקם סירבו לקבל את הפטור, ודרשו להמשיך לשרת במילואים", אמר ל-ynet מפקד החטיבה האחרון, אל"מ ג'וני כהן. "ניסינו להסביר לכולם שמדובר בחלק מתוכנית הצבא להתאים עצמו לשדה הקרב המודרני ולמפת האיומים העדכנית. המבוגרים פחות הבינו ודרשו להמשיך לשרת כטנקיסטים".

את הפגזים האחרונים מהמגח ירו לוחמי החטיבה באימון שנערך במדבר יהודה לפני חמישה חודשים עם צנחנים במילואים. "כמג"ד לשעבר בטנקי מרכבה 4 במהלך מבצע עופרת יצוקה, אני יכול להעיד שהיכולות האישיות והניסיון של הטנקיסטים במגחים מונעים פגיעת טיל נ"ט לא פחות טוב ממערכת מעיל רוח", מדגיש אל"ם כהן. "רק לפני שנתיים, ביום הכשירות החיילי, בתחרות פגיעות בין כל הטנקים בצבא, לוחמי המגח זכו במקום הראשון בדיוק בפגיעה במטרות".

לסרטון "טנקי הפטון בצליחת התעלה, ראו כאן: