כבר עשר שנים מתכנסים מדי שנה וותיקי גדוד 79 ממלחמת יום הכיפורים, לטקס זיכרון לחללי הגדוד באותה מלחמה ולספר את קורותיהם. ב-15 באוקטובר 2018 הם נפגשו שוב, להמשיך במסורת

עפר דרורי

offerd@gmail.com

אל"ם (במיל') רמי מתן והגב' יונה סידרר, אחותם של שני האחים סמ"ר נפתלי וסגן אשר סידרר ז"ל, שנפלו ביום 16 באוקטובר 1973

וותיקי גדוד 79 נפגשו השנה כמו בעשר השנים האחרונות ב-15 באוקטובר 2018 ביד לשריון, לכנס שנתי לזכרם של חללי הגדוד, לסיפור מורשת הגדוד ולמפגש חברים ובני משפחות. 

אל"ם (במיל') רמי מתן, ששימש מ"פ ז' בגדוד במלחמת יום הכיפורים, יזם לפני עשר שנים כנס בסיוע מספר לוחמים מהגדוד, שכול אחד מהם תרם את חלקו בארגון הפעילות. במשך השנים נוצרה מסורת של קיום הכנס השנתי.

במהלך האירוע הוקרנה מצגת  מרגשת מאוד אודות החללים  שביצע שאול גרינברג חייל מהגדוד, הוקראו שמות 120 החללים, ובהם כול חללי הגדוד שלחמו במסגרתו , ובהם: חיילי גדוד 79 המקורי, חללי גדוד 196 שהצטרף לגדוד לאחר יומיים של לחימה שבה ספג הגדוד אבדות כבדות, חללי גדוד 87 שלחמו תחת פיקוד הגדוד בחלק מימי המלחמה ועוד כוחות שהצטרפו לגדוד במהלך המלחמה.
כול שנה עומד הכנס בסימן של אחת הפלוגות. בשנה שעברה עמדה במרכז פלוגת החרמ"ש י' שהייתה הפלוגה המקורית של גדוד 79 ואף היא ספגה אבדות כבדות, שמונה עשר חללים. השנה עמד הכנס בסימן פלוגת הקמ"ט –  פלוגה ז' שהצטרפה לגדוד במסגרת גדוד 196 (ראו צילום). סיפורה של הפלוגה סופר, עלו לבמה ארבעה מחייליה וסיפרו את חוויותיהם. בטקס גם נשאו דברים אל"ם (במיל') רמי מתן אז מ"פ ז' כאמור, האלוף (במיל') עמרם מצנע מפקדו השני של הגדוד שהחליף את סא"ל מוני ניצני שנפצע קשה, סא"ל נתן בן ארי (לימים אל"ם) המג"ד השלישי של הגדוד שהחליף את מצנע, שגם הוא נפצע. בנוסף הוזמן והגיע מח"ט 14 הנוכחי אל"ם ניר רוזנברג.
מפגש החברים הניב פגישות מרגשות של חברים שחלקם לא התראו שנים רבות וחלקם נפגשים אחת לשנה בכנס עצמו.
לגדוד מסורת הנשענת בין היתר על אתר אינטרנט של הגדוד, מספר ספרים שנכתבו על קורות הגדוד, עשור של כנסים, שיר שנכתב על הגדוד ומבוצע מדיי שנה על הבמה ועוד ועוד. נראה שוותיקי הגדוד זקוקים לכנס הזה בראש ובראשונה כאזכור הנופלים ולא פחות מכך עבור עצמם השורדים.
למידע על הכנס ראו באתר הגדוד.

 

לצילומים מהטקס ראו כאן:

 

קורס מפקדי טנקים במלחמת יום הכיפורים

קורס מפקדי טנקים במלחמת יום הכיפורים