מרכז מידע

מרכז מידע לטרון – או בקיצור המרמ"ד – ממוקם במועדון השריון בבנין המשטרה, והוא מהווה מרכז מידע חילי של חיל השריון בתחומי מורשת וטכנולוגיה. בשנת 1993, בתנופת ההקמה של יד לשריון – מפעלה המונומנטאלי של עמותת יד לשריון – הוקמה ועדת היגוי, בראשותו של האלוף (מיל') שלמה שמיר, שמטרתה הייתה להציע פתרון איכותי ומקצועי לחיל השריון לריכוז ממוסד של מקורות מידע בנושא שריון בצה"ל ובצבאות העולם ולימודי צבא ובטחון בכלל.
בשנת 1995 הוקצה מתקן פנימי בבנין משטרת לטרון והוחל בבניית האוסף, תיעודו ופיתוחו. בשנת 1996 הכיר קצין השריון הראשי (קשנ"ר) דאז תא"ל דוביק טל במרמ"ד לטרון כספריה החילית. במסמך שהפיץ מלשכתו הורה לקיים את התניות ביטחון השדה וכל הנדרש על מנת להוביל את מערך תיעוד המורשת ותורת חש"ן. במרוצת השנים קלט המרמ"ד למעלה מ-10,000 ספרים, אמצעי המחשה ומאגרים, הכוללים מידע בנושאי שריון, תורות צבאיות, טכנולוגיות צבאיות, ביוגרפיות של מפקדי שריון ומורשת קרבות שריון בצה"ל מקום המדינה. לנושאים אלה התווספו מקורות התומכים בתחומי ההסברה וההדרכה בצה"ל בכלל ובחיל השריון בפרט: תולדות הישוב וידיעת הארץ בדגש על שפלת יהודה ועמק איילון – לשירות מה"ד של"ח ביד לשריון ונושאי הסברה הקשורים בערכי צה"ל, מועדי ישראל וחברה בישראל כחלק ממערך ההסברה המשלים עבור יחידת הסברה יד לשריון וגורמים צה"ליים.

סקירת ספרים

ספריית יד לשריון שבמרכז המידע בלטרון מכילה למעלה מאלף ספרים בנושאי שריון, בהם ספרי קריאה, ספרי מחקר, יומני מלחמה, ספרי הנצחה וספרי היסטוריה של השריון בארץ ובעולם ובמספר שפות. פרט לספרים יש עוד אלפי פריטי תיעוד השמורים בעותקי נייר ובמדיה דיגיטלית, כולם ניתנים לעיון בספריית יד לשריון. הספרים שסקירתם מובאת כאן עם צילום הכריכה הם רק טעימה מן הקיים. לפניכם גם רשימה חלקית של הקיים בספרייה, שרק חלקם נכלל בסקירה שכאן. בעתיד הלא רחוק נפרסם כאן את הרשימה המלאה של הספרים.