האוסף ביד לשריון מתחדש במוצגים חדשים

כתב וצילם: אוצר הטנקים סא"ל (במיל') מיכאל מס

לאחרונה נוספו לתצוגה הנרחבת והמגוונת ביד לשריון, מספר כלים מיוחדים ממקורות שונים.

הצבנו בחזית האתר את השרמן אשר השתתף בקרבות במלחמת ששת הימים בעיר העתיקה. השרמן אשר התגלגל מארה"ב שם יוצר בשלהי מלחמת העולם השנייה, לקרבות בפסיפיק מול היפנים, ומשם סופק לצה"ל במסגרת רכש מזדמן ב-1956. לאחר שירות בחיל השריון נמכרה פלוגת טנקים כאלה לצבאו של הרודן אידי אמין באוגנדה. חלקם של טנקים אלה הושמד בקרבות עם המחתרת הסודנית. הטנק שביד לשריון אותר ע"י האוצר באוסף פרטי באנגליה, כאשר הינו נושא עדיין כיתובים בעברית בתוך תא הלחימה. הטנק יסומן בקרוב בסימונים הטקטיים בהם נראה ליד שער האריות. טנק נוסף שהגיע מחו"ל והוצב באוסף הבין לאומי הינו טנק סיור קל מדגם "סקורפיון" אשר יצא לאחרונה משירות בצבא הבריטי.

לאוסף ההיסטורי של פרוייקט המרכבה הוספנו את דגם העץ אשר נבנה על ידי מנהלת פרויקט המרכבה (מנת"ק) בתחילת שנות ה-70. הדגם הוצב כאשר הינו מכוסה עד לבניית כיסוי מתאים בפני פגעי מזג האוויר.

דגם העץ של המרכבה שהוצב בלטרון, מכוסה עד לבניית משכן הקבע

לדגם טנק זה הצטרף אבטיפוס נוסף של המרכבה שנבנה על גבי תובת שוט-קל, אשר בה נבנה תא נהג ליד תא המנוע המקורי, כאשר טנק זה נסע "קדימה" בהילוך אחורי. דגם העץ ואבטיפוס תובת שוט, הצטרפו לדגם ההיתכנות הראשון שגם הוא נבנה ע"ג תובת שוט.

תובת טנק שוט אשר בה מוקם תא נהג "מאחור"

שני כלי שלל נוספו גם הם לאוסף המיוחד ביד לשריון. שניהם נבנו על גבי תובת טנק T34 אשר ממנו הוסר הצריח. הראשון הינו תובת טנק עם תותח שדה מדגם D30 בקוטר 122 מ"מ, והשני הינו תובת טנק עם מנוף מיושן. שני הכלים צבועים בצבע זית המייצג את הצבא הסורי.

תובת טנק טי34 שלל סורי עם תותח שדה המותקן בחלק התובה העליון

טנק טי 34 עם מנוף, שלל מידי הצבא הסורי

המוצג האחרון שנוסף השבוע הינו משוריין מסוג "סנדביץ' "פרפר" שעלה כנראה על מוקש או מטען במסגרת המאמץ להוביל תגבורת ואספקה לירושלים הנצורה.

שרידי המשוריין מסוג "סנדביץ'" לפני העברתו להצבה סופית ביד לשריון

ההנהלה וצוות יד לשריון פועלים ללא ליאות על מנת להציג בפני המבקרים אוסף ייחודי , מגוון ובעל מוצגים רבים, אשר הופך אותו לאחד היפים והמיוחדים בעולם.