הקצין שאיבד עין בעזה יהפוך למ"פ קרבי

עם סגן מפקד הגדוד. עמוס ימין. צילום: דובר צה"ל

שנה לאחר שנפצע קשה במבצע צוק איתן מפגיעת טיל ואיבד את עינו, סגן עמוס ייצא בשבוע הבא, כנגד כל הסיכויים, לקורס מפקדי פלוגות. "מבחינת מחשבה וכוח רצון אתה חזק יותר", הוא אומר. סיפור שיקומו של קצין השריון – מבית החולים – בחזרה לגדוד 

מתן חצרוני (מאתר חדשות 2, 7 ביולי 2015)

קודם למפקד פלוגה. סגן עמוס. צילום: דובר צה"ל
קודם למפקד פלוגה. סגן עמוס. צילום: דובר צה"ל

ברגע אחד במבצע "צוק איתן" יצא מחבל מפיר מנהרה. הוא ירה טיל נ"ט וסגן עמוס, אז קצין מבצעים בגדוד שריון של חטיבה 401 – התעוור בעינו. שנה חלפה, הוא עבר תהליך שיקום ארוך וכנגד כל הסיכויים הוא יהפוך בקרוב למפקד פלוגה.

סגן עמוס, בן 24 מירושלים, היה שירת תחת פעילות חטיבת גבעתי ברפיח בזמן המבצע בטנק של מפקד גדוד 52. כשהיה בעמדות הגנה של אחת המנהרות שהגדוד השמיד הוא פיקד על הטנק. הגוף בתוך הטנק – הראש בחוץ. המחבל שירה טיל נ"ט (נגד טנקים) פגע בטנק שלו ועצמון נפצע קשה מרסיסים. הוא היחיד שנפצע מצוות הטנק.

תוך זמן קצר איבד עמוס את ההכרה ופונה לבית החולים סורוקה. "הייתי מורדם במשך שבוע, המצב לא היה פשוט", הוא משחזר בשיחה עם חדשות 2 Online. "אף אחד לא ידע מה יהיה איתי. נפגעתי בראש, בעין שמאל ברשתית ובקרנית. השמיעה שלי נפגעה ובידיים היה לי שבר מרוסק".

"רציתי לחזור, חשבו שאני לא שפוי"

ההתמודדות האמיתית שלו התחילה שבוע אחרי. "בהתחלה הייתה ציפייה שמהר מאוד הכל יסתדר ויחזור לקדמותו, ואז הבנתי את המשמעות של הפגיעה", סיפר. הוא היה מאושפז בבית חולים שלושה חודשים, ונותר עוד שלושה חודשים בבית. הוא עבר אין-ספור טיפולי פיזיותרפיה וניתוח להחזרת השמיעה.

באחד הימים הראשונים לאחר הפציעה, הגיע קצין שריון ראשי לבקר אותו. "אמרתי לו שאני אחזור לצבא ואצא לקורס מ"פים (מפקדי פלוגות)", סיפר. "אנשים ששמעו את השיחה חשבו שאני לא שפוי ושעדיין לא הבנתי חומרת המצב. היו תקופות שחשבתי שזה כבר לא יצליח, אבל הייתה בי אמונה. הגיעו לבקר אותי אנשים שנפצעו במלחמות ישראל לאורך השנים וכל אחד השפיע עליי. בזכותם הבנתי שאסור לתת לפציעה לעצור אותך – וזה מה שחיזק אותי. הם לא השאירו לי ברירה אלא להצליח".

עם סגן מפקד הגדוד. עמוס ימין. צילום: דובר צה"ל
עם סגן מפקד הגדוד. עמוס ימין. צילום: דובר צה"ל

מרגיש חזק יותר

היו כאלה שחשבו והעריכו שעצמון לא יחזור לצבא, אך הוא היה בטוח שכן – וכך קרה. תחילה הוצב לארבעה חודשים באגף המבצעים של החטיבה, במעין 'תקופת הסתגלות' – והוכיח למפקדים שהוא יכול להמשיך למרות שהוא לא רואה בעין אחת. לבסוף, מפקד החטיבה הודיע לו שהוא יקודם לתפקיד מפקד פלוגה וייצא לקורס המיוחל.

ביום ראשון הקרוב הוא יוצא לקורס מ"פים – כשהמטרה שלו להגיע לפלוגה מבצעית. "הבנתי שצריך להתרגל לכך שהמציאות השתנתה", אמר. "אני רואה רק בעין אחת ויד שמאל חלשה בהרבה משהייתה לפני המבצע, אבל אני לא נותן לזה להגביל אותי. כל דבר שאני רוצה לעשות אני יכול. בסך הכל צריך להיות מודע לזה שאתה לא מאה אחוז כמו שהיית קודם, אבל מבחינת המחשבה וכוח הרצון אתה בדיוק מי שהיית לפני, ואפילו חזק עוד יותר".

הרמטכ"ל לשעבר גנץ מבקר אותו בבית חולים. צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל לשעבר גנץ מבקר אותו בבית חולים. צילום: דובר צה"ל