בצנעה, בנחישות ובהקרבה, לוחמי החטיבה עיצבו את חלקה במורשת ההגנה על העם והמדינה. חטיבה 401 היא לבנה מרכזית בחומת המגן של מדינת ישראל ושרשראות הטנקים של עוצבת "עקבות הברזל" חרצו את אדמת הארץ לאורכה ולרוחבה. החטיבה היא הראשונה תמיד בהגנה על הגבולות במלחמות, במבצעים ובפעילות הבטחון השוטף.

על גדות תעלת סואץ, בחולות סיני האין סופיים, באדמות הבזלת ברמת הגולן, באדמת לבנון, ברצועת עזה וביהודה ושומרון- כתבו לוחמי היחידה בדמם את מורשת הגבורה של "עקבות הברזל" וחיל השריון כולו. החטיבה הובילה התקדמות במערכות טכנולוגיות וטנקים מהחדשים והמתקדמים בעולם, וכיום היא קדמת הטכנולוגיה העולמית בכל הנוגע ללחימת צבא יבשה וחיל שיריון.

אך לא בזאת עוצמתה. האדם ואיכות האנשים הם היסוד החשוב והמרכזי, המוביל לרוח לחימה ולחתירה לניצחון בכל משימה שהחטיבה נדרשת לה – באימונים, בתעסוקה המבצעית וכמובן בלחימה. לוחמי החטיבה ומפקדיה, הדרג התומך והלוגיסטי, מערך המילואים, הם כוחה ועוצמת ידה של חטיבה 401.

רוח החטיבה מבוססת על עיסוק רב של המפקדים והלוחמים בלימוד המורשת החטיבתית והקרבות, זיכרון הנופלים ומורשתם וכן בקשר ובליווי צמוד עם משפחות חללי החטיבה. בתחום המבצעי, יחידות החטיבה פעלו בהצלחה בכל הגזרות המורכבות וכן יעמדו בכל תרחיש ומשימה אשר תעמוד בפניהם. כאמור, החטיבה הינה מובילה בעלת לוחמים ואמצעי לחימה מהטובים ומכאן שנהפכה ל"חטיבת ההכרעה" של צה"ל.

מפקד חטיבה 401, אל"ם אוהד נג'מה